policycoreutils - en to fi translation catalogue (641 entries)

en: %s changed labels.
fi: tty %s vaihtoi nimiötä.

en: %s is already in %s
fi: %s on jo kohteessa %s

en: %s is not a valid context
fi: %s ei ole kelvollinen konteksti

en: %s is not in %s
fi: %s ei ole kohteessa %s

en: %s must be a directory
fi: %s on oltava hakemisto

en: %s!  Could not get current context for %s, not relabeling tty.
fi: %s! Ei saatu nykyistä kontekstia tty:lle %s, ei nimiöidä sitä uudelleen.

en: %s!  Could not get new context for %s, not relabeling tty.
fi: %s! Ei saatu uutta kontekstia tty:lle %s, ei nimiöidä sitä uudelleen.

en: %s!  Could not set new context for %s
fi: %s! Ei voitu asettaa uutta kontekstia tty:lle %s

en: %s:  Can't load policy and enforcing mode requested:  %s
fi: %s: Ei voida ladata käytäntöä, pyydettiin toimeenpanevaa tilaa: %s

en: %s:  Can't load policy:  %s
fi: %s: Ei voida ladata käytäntöä: %s

en: %s:  Policy is already loaded and initial load requested
fi: %s: Käytäntö on jo ladattu, silti pyydettiin ensimmäistä latausta

en: ******************** IMPORTANT ***********************
fi: ******************** TÄRKEÄÄ ***********************

en: <b>Applications</b>
fi: <b>Ohjelmat</b>

en: <b>Login Users</b>
fi: <b>Kirjautuvat käyttäjät</b>

en: <b>Root Users</b>
fi: <b>Pääkäyttäjät</b>

en: <b>Select:</b>
fi: <b>Valitse:</b>

en: <b>TCP Ports</b>
fi: <b>TCP-portit</b>

en: <b>UDP Ports</b>
fi: <b>UDP-portit</b>

en: Add
fi: Lisää

en: Add %s
fi: Lisää %s

en: Add Booleans Dialog
fi: Totuusarvojen lisäysikkuna

en: Add File Context
fi: Lisää tiedostokonteksti

en: Add Network Port
fi: Lisää verkkoportti

en: Add SELinux Login Mapping
fi: Lisää SELinux-kirjautumisassosiaatio

en: Add SELinux Network Ports
fi: Lisää SELinux-verkkoportteja

en: Add SELinux User
fi: Lisää SELinux-käyttäjä

en: Add SELinux User Mapping
fi: Lisää SELinux-käyttäjäassosiaatio

en: Add User
fi: Lisää käyttäjä

en: Addr %s is defined in policy, cannot be deleted
fi: Osoite %s on määritelty SELinux-käytännössä, sitä ei voi poistaa

en: Addr %s is not defined
fi: Osoitetta %s ei ole määritelty

en: Admin
fi: Ylläpito

en: Admin User Role
fi: Ylläpitokäyttäjän rooli

en: All
fi: Kaikki

en: Allow SELinux webadm user to manage unprivileged users home directories
fi: Salli SELinuxin webadm-käyttäjän hallita niiden käyttäjien kotihakemistoja, joilla ei ole erityisoikeuksia

en: Allow SELinux webadm user to read unprivileged users home directories
fi: Salli SELinuxin webadm-käyttäjän lukea niiden käyttäjien kotihakemistoja, joilla ei ole erityisoikeuksia

en: Allow Samba to share nfs directories
fi: Salli Samban jakaa nfs-hakemistoja

en: Allow Spam Assassin daemon network access
fi: Salli Spam Assassin -taustaprosessille verkon käyttö

en: Allow X-Windows server to map a memory region as both executable and writable
fi: Salli X-ikkunointipalvelimen määrittää muistialue sekä suoritettavaksi että kirjoitettavaksi

en: Allow all daemons the ability to use unallocated ttys
fi: Anna kaikille taustaprosesseille mahdollisuus käyttää varaamattomia tty:itä

en: Allow all daemons to write corefiles to /
fi: Salli kaikkien taustaprosessien kirjoittaa vedostiedostoja hakemistoon /

en: Allow cdrecord to read various content. nfs, samba, removable devices, user temp and untrusted content files
fi: Salli cdrecodin lukevan eri kohteita, nfs:ää, sambaa, irrotettavia laitteita, käyttäjän väliaikaisia tiedostoja ja epäluotettavia sisältötiedostoja

en: Allow clients to write to X shared memory
fi: Salli asiakasohjelmien kirjoittaa X:n jaettuun muistiin

en: Allow daemons to run with NIS
fi: Salli taustaprosessien toimia NIS:n kanssa

en: Allow evolution and thunderbird to read user files
fi: Salli Evolutionin ja Thunderbirdin lukea käyttäjätiedostoja

en: Allow gadmin SELinux user account to execute files in home directory or /tmp
fi: Salli gadmin-SELinux-käyttäjätunnuksen suorittaa kotihakemistossa tai /tmp:ssä olevia tiedostoja

en: Allow guest SELinux user account to execute files in home directory or /tmp
fi: Salli guest-SELinux-käyttäjätunnuksen suorittaa kotihakemistossa tai /tmp:ssä olevia tiedostoja

en: Allow java executable stack
fi: Salli javalle suoritettava pino

en: Allow mount to mount any directory
fi: Salli mountin liittää mikä tahansa hakemisto

en: Allow mount to mount any file
fi: Salli mountin liittää mikä tahansa tiedosto

en: Allow mplayer executable stack
fi: Salli mplayerin suoritettavalle tiedostolle suoritettava pino

en: Allow normal user to execute ping
fi: Salli tavallisten käyttäjien suorittaa ping-komento

en: Allow pppd to be run for a regular user
fi: Salli pppd:n suoritus tavallisena käyttäjänä

en: Allow privileged utilities like hotplug and insmod to run unconfined
fi: Salli erityisoikeuksilla varustettujen ohjelmien, kuten hotplugin ja insmodin, suoritus rajoittamattomina

en: Allow programs to read files in non-standard locations (default_t)
fi: Salli ohjelmien lukevan epätavallisissa sijainneissa olevia tiedostoja (default_t)

en: Allow rc scripts to run unconfined, including any daemon started by an rc script that does not have a domain transition explicitly defined
fi: Salli rc-komentosarjojen suoritus rajoittamattomana, mukaan lukien kaikki palvelut, jotka rc-komentosarja käynnistää ja joilla ei ole erikseen määriteltyä toimialuesiirtymää

en: Allow regular users direct mouse access (only allow the X server)
fi: Salli tavallisille käyttäjille suora hiiren käyttöoikeus (salli vain X-palvelin)

en: Allow rpm to run unconfined
fi: Salli rpm:n suorittaminen rajoittamattomana

en: Allow sasl authentication server to read /etc/shadow
fi: Salli sasl-tunnistautumispalvelimen lukea /etc/shadow-tiedostoa

en: Allow spamd to access home directories
fi: Salli spamd:lle pääsy kotihakemistoihin

en: Allow squid daemon to connect to the network
fi: Salli squid-taustaprosessin yhdistää verkkoon

en: Allow ssh logins as sysadm_r:sysadm_t
fi: Salli ssh-kirjautumiset sysadm_r:sysadm_t-käyttäjiltä

en: Allow ssh to run from inetd instead of as a daemon
fi: Salli ssh:ta suoritettavan inetd:n kautta sen sijaan, että sitä suoritettaisiin taustaprosessina

en: Allow ssh to run ssh-keysign
fi: Salli ssh:n suorittaa ssh-keysign

en: Allow staff SELinux user account to execute files in home directory or /tmp
fi: Salli staff-SELinux-käyttäjätunnuksen suorittaa kotihakemistossa tai /tmp:ssä olevia tiedostoja

en: Allow staff Web Browsers to write to home directories
fi: Salli staff-verkkoselainten kirjoittaa kotihakemistoihin

en: Allow staff_r users to search the sysadm home dir and read files (such as ~/.bashrc)
fi: Salli staff_r-käyttäjien etsiä sysadm-kotihakemistosta ja lukea tiedostoja (kuten ~/.bashrc)

en: Allow stunnel daemon to run as standalone, outside of xinetd
fi: Salli stunnel-taustaprosessin suorittaminen itsenäisesti, xinetd:n ulkopuolella

en: Allow sysadm SELinux user account to execute files in home directory or /tmp
fi: Salli sysadm-SELinux-käyttäjätunnuksen suorittaa kotihakemistossa tai /tmp:ssä olevia tiedostoja

en: Allow sysadm_t to directly start daemons
fi: Salli sysadm_t:n käynnistää taustaprosesseja suoraan

en: Allow the mozilla browser to read user files
fi: Salli mozilla-selaimen lukea käyttäjätiedostoja

en: Allow unconfined SELinux user account to execute files in home directory or /tmp
fi: Salli rajoittamattoman SELinux-käyttäjätunnuksen suorittaa kotihakemistossa tai /tmp:ssä olevia tiedostoja

en: Allow unlabeled packets to flow on the network
fi: Salli nimiöimättömien pakettien kulkea verkossa

en: Allow user SELinux user account to execute files in home directory or /tmp
fi: Salli user-SELinux-käyttäjätunnuksen suorittaa kotihakemistossa tai /tmp:ssä olevia tiedostoja

en: Allow user to connect to mysql socket
fi: Salli käyttäjän yhdistää mysql-pistokkeeseen

en: Allow user to connect to postgres socket
fi: Salli käyttäjän yhdistää postgres-pistokkeeseen

en: Allow user to r/w noextattrfile (FAT, CDROM, FLOPPY)
fi: Salli käyttäjille luku- ja kirjoitusoikeus noextattrfileen (FAT, CDROM, LEVYKE)

en: Allow user to stat ttyfiles
fi: Salli käyttäjien kutsuvan stat:ia tty-tiedostoille

en: Allow user_r to reach sysadm_r via su, sudo, or userhelper. Otherwise, only staff_r can do so
fi: Salli user_r:n päästä sysadm_r:ksi su:n, sudon tai userhelperin avulla. Muuten vain staff_r voi tehdä niin.

en: Allow users to control network interfaces (also needs USERCTL=true)
fi: Salli käyttäjien hallita verkkoliitäntöjä (tarvitsee myös asetuksen USERCTL=true)

en: Allow users to execute the mount command
fi: Salli käyttäjien suorittaa mount-komento

en: Allow users to run TCP servers (bind to ports and accept connection from the same domain and outside users)  disabling this forces FTP passive mode and may change other protocols
fi: Salli käyttäjien suorittaa TCP-palvelimia (liittyä portteihin ja hyväksyä yhteys samasta osoitteesta ja ulkopuolisilta käyttäjiltä). Tämän poistaminen käytöstä pakottaa käyttämään FTP:n passiivista tilaa ja saattaa muuttaa muita protokollia.

en: Allow users to run the dmesg command
fi: Salli käyttäjien suorittaa dmesg-komento

en: Allow users to rw usb devices
fi: Salli käyttäjille luku- ja kirjoitusoikeus usb-laitteisiin

en: Allow xdm logins as sysadm_r:sysadm_t
fi: Salli xdm-kirjautumiset sysadm_r:sysadm_t-käyttäjiltä

en: Allow xen to read/write physical disk devices
fi: Salli xenin lukea ja kirjoittaa fyysisille levylaitteille

en: Allow xguest SELinux user account to execute files in home directory or /tmp
fi: Salli xguest-SELinux-käyttäjätunnuksen suorittaa kotihakemistossa tai /tmp:ssä olevia tiedostoja

en: Allow xinetd to run unconfined, including any services it starts that do not have a domain transition explicitly defined
fi: Salli xinetd:n suoritus rajoittamattomana, mukaan lukien kaikki palvelut, jotka se käynnistää ja joilla ei ole erikseen määriteltyä toimialuesiirtymää

en: Application
fi: Ohjelma

en: Are you sure you want to delete %s '%s'?
fi: Haluatko varmasti poistaa %s ”%s”?

en: Bad format %s: Record %s
fi: Virheellinen muoto %s: tietue %s

en: Boolean
fi: Totuusarvo

en: Boolean %s is defined in policy, cannot be deleted
fi: Totuusarvo %s on määritelty SELinux-käytännössä, sitä ei voi poistaa

en: Boolean %s is not defined
fi: Totuusarvoa %s ei ole määritelty

en: Boolean Name
fi: Totuusarvon nimi

en: Can not combine +/- with other types of categories
fi: Merkkejä + tai - ei voi yhdistää muiden kategoriatyyppien kanssa

en: Can not have multiple sensitivities
fi: Ei voi olla useita herkkyyksiä

en: Can not modify sensitivity levels using '+' on %s
fi: Ei voida muokata herkkyystasoja käyttämällä ”+”-merkkiä kohteessa %s

en: Cannot find your entry in the shadow passwd file.
fi: Varjosalasanatiedostosta ei löydy tämän käyttäjän tietoja.

en: Cannot read policy store.
fi: Käytäntösäilöä ei voida lukea.

en: Change process mode to enforcing
fi: Vaihda prosessin tila toimeenpanevaksi.

en: Change process mode to permissive.
fi: Vaihda prosessin tila sallivaksi.

en: Changing the policy type will cause a relabel of the entire file system on the next boot. Relabeling takes a long time depending on the size of the file system.  Do you wish to continue?
fi: Käytäntötyypin vaihtaminen aiheuttaa seuraavan käynnistyksen yhteydessä koko tiedostojärjestelmän nimiöinnin uudelleen. Se saattaa viedä kauan aikaa riippuen tiedostojärjestelmän koosta. Haluatko jatkaa?

en: Changing to SELinux disabled requires a reboot.  It is not recommended.  If you later decide to turn SELinux back on, the system will be required to relabel.  If you just want to see if SELinux is causing a problem on your system, you can go to permissive mode which will only log errors and not enforce SELinux policy.  Permissive mode does not require a reboot    Do you wish to continue?
fi: SELinuxin poistaminen käytöstä ei ole suositeltua ja vaatii järjestelmän käynnistämisen uudelleen. Jos kytket myöhemmin SELinuxin takaisin käyttöön, järjestelmä on nimiöitävä uudelleen. Jos haluat vain tarkistaa aiheuttaako SELinux ongelmia järjestelmässä, voit siirtyä sallivaan tilaan, joka vain kirjoittaa virheistä lokitietoja eikä toimeenpane SELinux-käytäntöä. Sallivaan tilaan siirtyminen ei vaadi järjestelmän käynnistämistä uudelleen. Haluatko jatkaa?

en: Changing to SELinux enabled will cause a relabel of the entire file system on the next boot. Relabeling takes a long time depending on the size of the file system.  Do you wish to continue?
fi: SELinuxin ottaminen käyttöön aiheuttaa seuraavan käynnistyksen yhteydessä koko tiedostojärjestelmän nimiöinnin uudelleen. Se saattaa viedä kauan aikaa riippuen tiedostojärjestelmän koosta. Haluatko jatkaa?

en: Compatibility
fi: Yhteensopivuus

en: Configue SELinux
fi: Tee SELinux-asetukset

en: Context
fi: Konteksti

en: Copyright (c)2006 Red Hat, Inc.
    Copyright (c) 2006 Dan Walsh <dwalsh@redhat.com>
fi: Tekijänoikeudet (c) 2006 Red Hat, Inc.
    Tekijänoikeudet (c) 2006 Dan Walsh <dwalsh@redhat.com>

en: Could not add SELinux user %s
fi: Ei voitu lisätä SELinux-käyttäjää %s

en: Could not add addr %s
fi: Ei voitu lisätä osoitetta %s

en: Could not add file context for %s
fi: Ei voitu lisätä tiedostokontekstia kohteelle %s

en: Could not add interface %s
fi: Ei voitu lisätä verkkoliitäntää %s

en: Could not add login mapping for %s
fi: Käyttäjälle %s ei voitu lisätä kirjautumisassosiaatiota

en: Could not add port %s/%s
fi: Ei voitu lisätä porttia %s/%s

en: Could not add prefix %s for %s
fi: Etuliitettä %s ei voitu lisätä käyttäjälle %s

en: Could not add role %s for %s
fi: Roolia %s ei voitu lisätä käyttäjälle %s

en: Could not check if SELinux user %s is defined
fi: Ei voitu tarkistaa onko SELinux-käyttäjää %s määritelty

en: Could not check if addr %s is defined
fi: Ei voitu tarkistaa onko osoite %s määritelty

en: Could not check if boolean %s is defined
fi: Ei voitu tarkistaa onko totuusarvo %s määritelty

en: Could not check if file context for %s is defined
fi: Ei voitu tarkistaa onko tiedostokonteksti määritelty kohteelle %s

en: Could not check if interface %s is defined
fi: Ei voitu tarkistaa onko verkkoliitäntä %s määritelty

en: Could not check if login mapping for %s is defined
fi: Ei voitu tarkistaa onko käyttäjälle %s määritelty kirjautumisassosiaatiota

en: Could not check if port %s/%s is defined
fi: Ei voitu tarkistaa onko portti %s/%s määritelty

en: Could not close descriptors.
fi: Kuvaajia ei voitu sulkea.

en: Could not commit semanage transaction
fi: Semanage-transaktiota ei voitu toteuttaa

en: Could not create SELinux user for %s
fi: Ei voitu luoda SELinux-käyttäjää käyttäjälle %s

en: Could not create a key for %s
fi: Ei voitu luoda avainta käyttäjälle %s

en: Could not create a key for %s/%s
fi: Ei voitu luoda avainta yhdistelmälle %s/%s

en: Could not create addr for %s
fi: Ei voitu luoda osoitetta kohteelle %s

en: Could not create context for %s
fi: Ei voitu luoda kontekstia osoitteelle %s

en: Could not create context for %s/%s
fi: Yhdistelmälle %s/%s ei voitu luoda kontekstia

en: Could not create file context for %s
fi: Ei voitu luoda tiedostokontekstia kohteelle %s

en: Could not create interface for %s
fi: Ei voitu luoda verkkoliitäntää kohteelle %s

en: Could not create key for %s
fi: Ei voitu luoda avainta osoitteelle %s

en: Could not create login mapping for %s
fi: Käyttäjälle %s ei voitu tehdä kirjautumisassosiaatiota

en: Could not create port for %s/%s
fi: Yhdistelmälle %s/%s ei voitu luoda porttia

en: Could not create semanage handle
fi: Ei voitu luoda semanage-kahvaa

en: Could not delete SELinux user %s
fi: Ei voitu poistaa SELinux-käyttäjää %s

en: Could not delete addr %s
fi: Ei voitu poistaa osoitetta %s

en: Could not delete boolean %s
fi: Ei voitu poistaa totuusarvoa %s

en: Could not delete file context for %s
fi: Ei voitu poistaa kohteen %s tiedostokontekstia

en: Could not delete interface %s
fi: Ei voitu poistaa verkkoliitäntää %s

en: Could not delete login mapping for %s
fi: Käyttäjän %s kirjautumisassosiaatiota ei voitu poistaa

en: Could not delete port %s/%s
fi: Ei voitu poistaa porttia %s/%s

en: Could not delete the file context %s
fi: Ei voitu poistaa kohteen %s tiedostokontekstia

en: Could not delete the port %s
fi: Ei voitu poistaa porttia %s

en: Could not determine enforcing mode.
fi: Ei voitu selvittää toimeenpanevaa tilaa.

en: Could not establish semanage connection
fi: Semanage-yhteyttä ei voitu muodostaa

en: Could not extract key for %s
fi: Ei voitu purkaa käyttäjän %s avainta

en: Could not list SELinux modules
fi: SELinux-moduuleita ei voitu luetteloida

en: Could not list SELinux users
fi: SELinux-käyttäjiä ei voitu luetteloida

en: Could not list addrs
fi: Ei voitu luetteloida osoitteita

en: Could not list booleans
fi: Ei voitu luetteloida totuusarvoja

en: Could not list file contexts
fi: Ei voitu luetella tiedostokonteksteja

en: Could not list interfaces
fi: Ei voitu luetella verkkoliitäntöjä

en: Could not list local file contexts
fi: Ei voitu luetella paikallisia tiedostokonteksteja

en: Could not list login mappings
fi: Kirjautumisassosiaatioita ei voitu luetteloida

en: Could not list ports
fi: Ei voitu luetteloida portteja

en: Could not list roles for user %s
fi: Käyttäjän %s rooleja ei voitu luetteloida

en: Could not list the file contexts
fi: Ei voitu luetella tiedostokonteksteja

en: Could not list the ports
fi: Ei voitu luetteloida portteja

en: Could not modify SELinux user %s
fi: Ei voitu muokata SELinux-käyttäjää %s

en: Could not modify addr %s
fi: Ei voitu muokata osoitetta %s

en: Could not modify boolean %s
fi: Ei voitu muokata totuusarvoa %s

en: Could not modify file context for %s
fi: Ei voitu muokata kohteen %s tiedostokontekstia

en: Could not modify interface %s
fi: Ei voitu muokata verkkoliitäntää %s

en: Could not modify login mapping for %s
fi: Käyttäjän %s kirjautumisassosiaatiota ei voitu muokata

en: Could not modify port %s/%s
fi: Ei voitu muokata porttia %s/%s

en: Could not open file %s
fi: Tiedostoa %s ei voitu avata

en: Could not query addr %s
fi: Ei voitu kysellä osoitetta %s

en: Could not query file context %s
fi: Ei voitu kysellä tiedostokontekstia kohteelle %s

en: Could not query file context for %s
fi: Ei voitu kysellä tiedostokontekstia kohteelle %s

en: Could not query interface %s
fi: Ei voitu kysellä verkkoliitäntää %s

en: Could not query port %s/%s
fi: Ei voitu kysellä porttia %s/%s

en: Could not query seuser for %s
fi: Seuserilta ei voitu kysellä käyttäjän %s tietoja

en: Could not query user for %s
fi: Ei voitu kysellä käyttäjältä tietoja kohteesta %s

en: Could not remove permissive domain %s (remove failed)
fi: Ei voitu poistaa sallivaa toimialuetta %s (poisto epäonnistui)

en: Could not set MLS level for %s
fi: Käyttäjän %s MLS-tasoa ei voitu asettaa

en: Could not set MLS range for %s
fi: Käyttäjän %s MLS-aluetta ei voitu asettaa

en: Could not set SELinux user for %s
fi: Käyttäjän %s SELinux-käyttäjää ei voitu asettaa

en: Could not set active value of boolean %s
fi: Ei voitu asettaa totuusarvon %s aktiivista arvoa

en: Could not set addr context for %s
fi: Ei voitu asettaa osoitekontekstia kohteelle %s

en: Could not set exec context to %s.
fi: Ei voitu asettaa suorituskontekstia kontekstiksi %s.

en: Could not set file context for %s
fi: Ei voitu asettaa tiedostokontekstia kohteelle %s

en: Could not set interface context for %s
fi: Ei voitu asettaa verkkoliitäntäkontekstia kohteelle %s

en: Could not set mask for %s
fi: Ei voitu asettaa peitettä osoitteelle %s

en: Could not set message context for %s
fi: Ei voitu asettaa viestikontekstia kohteelle %s

en: Could not set mls fields in addr context for %s
fi: Ei voitu asettaa mls-kenttiä osoitekontekstissa kohteelle %s

en: Could not set mls fields in file context for %s
fi: Ei voitu asettaa mls-kenttiä tiedostokontekstissa kohteelle %s

en: Could not set mls fields in interface context for %s
fi: Ei voitu asettaa mls-kenttiä verkkoliitäntäkontekstissa kohteelle %s

en: Could not set mls fields in port context for %s/%s
fi: Ei voitu asettaa mls-kenttiä yhdistelmän %s/%s porttikontekstissa

en: Could not set name for %s
fi: Käyttäjän %s nimeä ei voitu asettaa

en: Could not set permissive domain %s (module installation failed)
fi: Ei voitu asettaa sallivaa toimialuetta %s (moduulin asennus epäonnistui)

en: Could not set port context for %s/%s
fi: Ei voitu asettaa porttikontekstia yhdistelmälle %s/%s

en: Could not set role in addr context for %s
fi: Ei voitu asettaa roolia osoitekontekstissa kohteelle %s

en: Could not set role in file context for %s
fi: Ei voitu asettaa roolia tiedostokontekstissa kohteelle %s

en: Could not set role in interface context for %s
fi: Ei voitu asettaa roolia verkkoliitäntäkontekstissa kohteelle %s

en: Could not set role in port context for %s/%s
fi: Ei voitu asettaa roolia yhdistelmän %s/%s porttikontekstissa

en: Could not set type in addr context for %s
fi: Ei voitu asettaa tyyppiä osoitekontekstissa kohteelle %s

en: Could not set type in file context for %s
fi: Ei voitu asettaa tyyppiä tiedostokontekstissa kohteelle %s

en: Could not set type in interface context for %s
fi: Ei voitu asettaa tyyppiä verkkoliitäntäkontekstissa kohteelle %s

en: Could not set type in port context for %s/%s
fi: Ei voitu asettaa tyyppiä yhdistelmän %s/%s porttikontekstissa

en: Could not set user in addr context for %s
fi: Ei voitu asettaa käyttäjää osoitekontekstissa kohteelle %s

en: Could not set user in file context for %s
fi: Ei voitu asettaa käyttäjää tiedostokontekstissa kohteelle %s

en: Could not set user in interface context for %s
fi: Ei voitu asettaa käyttäjää verkkoliitäntäkontekstissa kohteelle %s

en: Could not set user in port context for %s/%s
fi: Ei voitu asettaa käyttäjää yhdistelmän %s/%s porttikontekstissa

en: Could not start semanage transaction
fi: Semanage-transaktiota ei voitu käynnistää

en: Could not test MLS enabled status
fi: Ei voitu testata onko MLS käytössä

en: Couldn't get default type.
fi: Ei voitu hakea oletustyyppiä.

en: Create/Manipulate temporary files in /tmp
fi: Luo tai muuttaa väliaikaisia tiedostoja /tmp-hakemistossa

en: Current Enforcing Mode
fi: Nykyinen toimeenpaneva tila

en: Customized
fi: Mukautettu

en: DBUS System Daemon
fi: DBUS-järjestelmätaustaprosessi

en: Databases
fi: Tietokannat

en: Delete %s
fi: Poista %s

en: Delete File Context
fi: Poista tiedostokonteksti

en: Delete Network Port
fi: Poista verkkoportti

en: Delete SELinux User Mapping
fi: Poista SELinux-käyttäjäassosiaatio

en: Delete User
fi: Poista käyttäjä

en: Description
fi: Kuvaus

en: Disable Audit
fi: Poista Audit käytöstä

en: Disable SELinux protection for Cluster Server
fi: Poista SELinux-suojaus Cluster Serveriltä

en: Disable SELinux protection for Evolution
fi: Poista SELinux-suojaus Evolutionilta

en: Disable SELinux protection for Hal daemon
fi: Poista SELinux-suojaus Hal-taustaprosessilta

en: Disable SELinux protection for NIS Password Daemon
fi: Poista SELinux-suojaus NIS Password -taustaprosessilta

en: Disable SELinux protection for NIS Transfer Daemon
fi: Poista SELinux-suojaus NIS Transfer -taustaprosessilta

en: Disable SELinux protection for NetworkManager
fi: Poista SELinux-suojaus NetworkManagerilta

en: Disable SELinux protection for Thunderbird
fi: Poista SELinux-suojaus Thunderbirdiltä

en: Disable SELinux protection for acct daemon
fi: Poista SELinux-suojaus acct-taustaprosessilta

en: Disable SELinux protection for amanda
fi: Poista SELinux-suojaus amandalta

en: Disable SELinux protection for amavis
fi: Poista SELinux-suojaus amavisilta

en: Disable SELinux protection for apmd daemon
fi: Poista SELinux-suojaus apmd-taustaprosessilta

en: Disable SELinux protection for arpwatch daemon
fi: Poista SELinux-suojaus arpwatch-taustaprosessilta

en: Disable SELinux protection for auditd daemon
fi: Poista SELinux-suojaus auditd-taustaprosessilta

en: Disable SELinux protection for automount daemon
fi: Poista SELinux-suojaus automount-taustaprosessilta

en: Disable SELinux protection for avahi
fi: Poista SELinux-suojaus avahilta

en: Disable SELinux protection for bluetooth daemon
fi: Poista SELinux-suojaus bluetooth-taustaprosessilta

en: Disable SELinux protection for canna daemon
fi: Poista SELinux-suojaus canna-taustaprosessilta

en: Disable SELinux protection for cardmgr daemon
fi: Poista SELinux-suojaus cardmgr-taustaprosessilta

en: Disable SELinux protection for ciped daemon
fi: Poista SELinux-suojaus ciped-taustaprosessilta

en: Disable SELinux protection for clamd daemon
fi: Poista SELinux-suojaus clamd-taustaprosessilta

en: Disable SELinux protection for clamscan
fi: Poista SELinux-suojaus clamscan-taustaprosessilta

en: Disable SELinux protection for clvmd
fi: Poista SELinux-suojaus clvmd-taustaprosessilta

en: Disable SELinux protection for comsat daemon
fi: Poista SELinux-suojaus comscat-taustaprosessilta

en: Disable SELinux protection for courier daemon
fi: Poista SELinux-suojaus courier-taustaprosessilta

en: Disable SELinux protection for cpucontrol daemon
fi: Poista SELinux-suojaus cpucontrol-taustaprosessilta

en: Disable SELinux protection for cpuspeed daemon
fi: Poista SELinux-suojaus cpuspeed-taustaprosessilta

en: Disable SELinux protection for crond daemon
fi: Poista SELinux-suojaus crond-taustaprosessilta

en: Disable SELinux protection for cups hplip daemon
fi: Poista SELinux-suojaus cups hplip -taustaprosessilta

en: Disable SELinux protection for cupsd back end server
fi: Poista SELinux-suojaus cupsd-taustapalvelimelta

en: Disable SELinux protection for cupsd daemon
fi: Poista SELinux-suojaus cupsd-taustaprosessilta

en: Disable SELinux protection for cupsd_lpd
fi: Poista SELinux-suojaus cupsd_lpd:ltä

en: Disable SELinux protection for cvs daemon
fi: Poista SELinux-suojaus cvs-taustaprosessilta

en: Disable SELinux protection for cyrus daemon
fi: Poista SELinux-suojaus cyrus-taustaprosessilta

en: Disable SELinux protection for dbskkd daemon
fi: Poista SELinux-suojaus dskkd-taustaprosessilta

en: Disable SELinux protection for dbusd daemon
fi: Poista SELinux-suojaus dbusd-taustaprosessilta

en: Disable SELinux protection for dccd
fi: Poista SELinux-suojaus dccd-taustaprosessilta

en: Disable SELinux protection for dccifd
fi: Poista SELinux-suojaus dccifd:ltä

en: Disable SELinux protection for dccm
fi: Poista SELinux-suojaus dccm:ltä

en: Disable SELinux protection for ddt daemon
fi: Poista SELinux-suojaus ddt-taustaprosessilta

en: Disable SELinux protection for devfsd daemon
fi: Poista SELinux-suojaus devfsd-taustaprosessilta

en: Disable SELinux protection for dhcpc daemon
fi: Poista SELinux-suojaus dhcpc-taustaprosessilta

en: Disable SELinux protection for dhcpd daemon
fi: Poista SELinux-suojaus dhcpd-taustaprosessilta

en: Disable SELinux protection for dictd daemon
fi: Poista SELinux-suojaus dictd-taustaprosessilta

en: Disable SELinux protection for distccd daemon
fi: Poista SELinux-suojaus distccd-taustaprosessilta

en: Disable SELinux protection for dmesg daemon
fi: Poista SELinux-suojaus dmesg-taustaprosessilta

en: Disable SELinux protection for dnsmasq daemon
fi: Poista SELinux-suojaus dnsmasq-taustaprosessilta

en: Disable SELinux protection for dovecot daemon
fi: Poista SELinux-suojaus dovecot-taustaprosessilta

en: Disable SELinux protection for entropyd daemon
fi: Poista SELinux-suojaus entropyd-taustaprosessilta

en: Disable SELinux protection for fetchmail
fi: Poista SELinux-suojaus fetchmaililta

en: Disable SELinux protection for fingerd daemon
fi: Poista SELinux-suojaus fingerd-taustaprosessilta

en: Disable SELinux protection for freshclam daemon
fi: Poista SELinux-suojaus freshclam-taustaprosessilta

en: Disable SELinux protection for fsdaemon daemon
fi: Poista SELinux-suojaus fsdaemon-taustaprosessilta

en: Disable SELinux protection for games
fi: Poista SELinux-suojaus peleiltä

en: Disable SELinux protection for gpm daemon
fi: Poista SELinux-suojaus gpm-taustaprosessilta

en: Disable SELinux protection for gss daemon
fi: Poista SELinux-suojaus gss-taustaprosessilta

en: Disable SELinux protection for hostname daemon
fi: Poista SELinux-suojaus hostname-taustaprosessilta

en: Disable SELinux protection for hotplug daemon
fi: Poista SELinux-suojaus hotplug-taustaprosessilta

en: Disable SELinux protection for howl daemon
fi: Poista SELinux-suojaus howl-taustaprosessilta

en: Disable SELinux protection for http suexec
fi: Poista SELinux-suojaus http:n suexeciltä

en: Disable SELinux protection for httpd rotatelogs
fi: Poista SELinux-suojaus httpd:n rotatelogsilta

en: Disable SELinux protection for hwclock daemon
fi: Poista SELinux-suojaus hwclock-taustaprosessilta

en: Disable SELinux protection for i18n daemon
fi: Poista SELinux-suojaus i18n-taustaprosessilta

en: Disable SELinux protection for imazesrv daemon
fi: Poista SELinux-suojaus imazesrv-taustaprosessilta

en: Disable SELinux protection for inetd child daemons
fi: Poista SELinux-suojaus inetd-lapsitaustaprosesseilta

en: Disable SELinux protection for inetd daemon
fi: Poista SELinux-suojaus inetd-taustaprosessilta

en: Disable SELinux protection for innd daemon
fi: Poista SELinux-suojaus innd-taustaprosessilta

en: Disable SELinux protection for iptables daemon
fi: Poista SELinux-suojaus iptables-taustaprosessilta

en: Disable SELinux protection for ircd daemon
fi: Poista SELinux-suojaus ircd-taustaprosessilta

en: Disable SELinux protection for irqbalance daemon
fi: Poista SELinux-suojaus irqbalance-taustaprosessilta

en: Disable SELinux protection for iscsi daemon
fi: Poista SELinux-suojaus iscsi-taustaprosessilta

en: Disable SELinux protection for jabberd daemon
fi: Poista SELinux-suojaus jabberd-taustaprosessilta

en: Disable SELinux protection for kadmind daemon
fi: Poista SELinux-suojaus kadmind-taustaprosessilta

en: Disable SELinux protection for klogd daemon
fi: Poista SELinux-suojaus klogd-taustaprosessilta

en: Disable SELinux protection for krb5kdc daemon
fi: Poista SELinux-suojaus krb5kdc-taustaprosessilta

en: Disable SELinux protection for ktalk daemons
fi: Poista SELinux-suojaus ktalk-taustaprosessilta

en: Disable SELinux protection for kudzu daemon
fi: Poista SELinux-suojaus kudzu-taustaprosessilta

en: Disable SELinux protection for locate daemon
fi: Poista SELinux-suojaus locate-taustaprosessilta

en: Disable SELinux protection for lpd daemon
fi: Poista SELinux-suojaus lpd-taustaprosessilta

en: Disable SELinux protection for lrrd daemon
fi: Poista SELinux-suojaus lrrd-taustaprosessilta

en: Disable SELinux protection for lvm daemon
fi: Poista SELinux-suojaus lvm-taustaprosessilta

en: Disable SELinux protection for mailman
fi: Poista SELinux-suojaus mailman-taustaprosessilta

en: Disable SELinux protection for mdadm daemon
fi: Poista SELinux-suojaus mdadm-taustaprosessilta

en: Disable SELinux protection for monopd daemon
fi: Poista SELinux-suojaus monopd-taustaprosessilta

en: Disable SELinux protection for mrtg daemon
fi: Poista SELinux-suojaus mrtg-taustaprosessilta

en: Disable SELinux protection for mysqld daemon
fi: Poista SELinux-suojaus mysqld-taustaprosessilta

en: Disable SELinux protection for nagios daemon
fi: Poista SELinux-suojaus nagios-taustaprosessilta

en: Disable SELinux protection for named daemon
fi: Poista SELinux-suojaus named-taustaprosessilta

en: Disable SELinux protection for nessusd daemon
fi: Poista SELinux-suojaus nessusd-taustaprosessilta

en: Disable SELinux protection for nfsd daemon
fi: Poista SELinux-suojaus nfsd-taustaprosessilta

en: Disable SELinux protection for nmbd daemon
fi: Poista SELinux-suojaus nmbd-taustaprosessilta

en: Disable SELinux protection for nrpe daemon
fi: Poista SELinux-suojaus nrpe-taustaprosessilta

en: Disable SELinux protection for nscd daemon
fi: Poista SELinux-suojaus nscd-taustaprosessilta

en: Disable SELinux protection for nsd daemon
fi: Poista SELinux-suojaus nsd-taustaprosessilta

en: Disable SELinux protection for ntpd daemon
fi: Poista SELinux-suojaus ntpd-taustaprosessilta

en: Disable SELinux protection for oddjob
fi: Poista SELinux-suojaus oddjob-taustaprosessilta

en: Disable SELinux protection for oddjob_mkhomedir
fi: Poista SELinux-suojaus oddjob_mkhomedir:iltä

en: Disable SELinux protection for openvpn daemon
fi: Poista SELinux-suojaus openvpn-taustaprosessilta

en: Disable SELinux protection for pam daemon
fi: Poista SELinux-suojaus pam-taustaprosessilta

en: Disable SELinux protection for pegasus
fi: Poista SELinux-suojaus pegasukselta

en: Disable SELinux protection for perdition daemon
fi: Poista SELinux-suojaus perdition-taustaprosessilta

en: Disable SELinux protection for portmap daemon
fi: Poista SELinux-suojaus portmap-taustaprosessilta

en: Disable SELinux protection for portslave daemon
fi: Poista SELinux-suojaus portslave-taustaprosessilta

en: Disable SELinux protection for postfix
fi: Poista SELinux-suojaus postfixilta

en: Disable SELinux protection for postgresql daemon
fi: Poista SELinux-suojaus postgresql-taustaprosessilta

en: Disable SELinux protection for pptp
fi: Poista SELinux-suojaus pptp:ltä

en: Disable SELinux protection for prelink daemon
fi: Poista SELinux-suojaus prelink-taustaprosessilta

en: Disable SELinux protection for privoxy daemon
fi: Poista SELinux-suojaus privoxy-taustaprosessilta

en: Disable SELinux protection for ptal daemon
fi: Poista SELinux-suojaus ptal-taustaprosessilta

en: Disable SELinux protection for pxe daemon
fi: Poista SELinux-suojaus pxe-taustaprosessilta

en: Disable SELinux protection for pyzord
fi: Poista SELinux-suojaus pyzord-taustaprosessilta

en: Disable SELinux protection for quota daemon
fi: Poista SELinux-suojaus quota-taustaprosessilta

en: Disable SELinux protection for radiusd daemon
fi: Poista SELinux-suojaus radiusd-taustaprosessilta

en: Disable SELinux protection for radvd daemon
fi: Poista SELinux-suojaus radvd-taustaprosessilta

en: Disable SELinux protection for rdisc
fi: Poista SELinux-suojaus rdisciltä

en: Disable SELinux protection for readahead
fi: Poista SELinux-suojaus readaheadilta

en: Disable SELinux protection for restorecond
fi: Poista SELinux-suojaus restorecondilta

en: Disable SELinux protection for rhgb daemon
fi: Poista SELinux-suojaus rhgb-taustaprosessilta

en: Disable SELinux protection for ricci
fi: Poista SELinux-suojaus ricciltä

en: Disable SELinux protection for ricci_modclusterd
fi: Poista SELinux-suojaus ricci_modclusterd:ltä

en: Disable SELinux protection for rlogind daemon
fi: Poista SELinux-suojaus rlogind-taustaprosessilta

en: Disable SELinux protection for rpcd daemon
fi: Poista SELinux-suojaus rpcd-taustaprosessilta

en: Disable SELinux protection for rshd
fi: Poista SELinux-suojaus rshd-taustaprosessilta

en: Disable SELinux protection for rsync daemon
fi: Poista SELinux-suojaus rsync-taustaprosessilta

en: Disable SELinux protection for saslauthd daemon
fi: Poista SELinux-suojaus saslauthd-taustaprosessilta

en: Disable SELinux protection for scannerdaemon daemon
fi: Poista SELinux-suojaus scannerdaemon-taustaprosessilta

en: Disable SELinux protection for sendmail daemon
fi: Poista SELinux-suojaus sendmail-taustaprosessilta

en: Disable SELinux protection for setrans
fi: Poista SELinux-suojaus setransilta

en: Disable SELinux protection for setroubleshoot daemon
fi: Poista SELinux-suojaus setroubleshoot-taustaprosessilta

en: Disable SELinux protection for slapd daemon
fi: Poista SELinux-suojaus slapd-taustaprosessilta

en: Disable SELinux protection for slrnpull daemon
fi: Poista SELinux-suojaus slrnpull-taustaprosessilta

en: Disable SELinux protection for smbd daemon
fi: Poista SELinux-suojaus smbd-taustaprosessilta

en: Disable SELinux protection for snmpd daemon
fi: Poista SELinux-suojaus snmpd-taustaprosessilta

en: Disable SELinux protection for snort daemon
fi: Poista SELinux-suojaus snort-taustaprosessilta

en: Disable SELinux protection for sound daemon
fi: Poista SELinux-suojaus soundd-taustaprosessilta

en: Disable SELinux protection for soundd daemon
fi: Poista SELinux-suojaus soundd-taustaprosessilta

en: Disable SELinux protection for spamd daemon
fi: Poista SELinux-suojaus spamd-taustaprosessilta

en: Disable SELinux protection for speedmgmt daemon
fi: Poista SELinux-suojaus speedmgmt-taustaprosessilta

en: Disable SELinux protection for squid daemon
fi: Poista SELinux-suojaus squid-taustaprosessilta

en: Disable SELinux protection for ssh daemon
fi: Poista SELinux-suojaus ssh-taustaprosessilta

en: Disable SELinux protection for stunnel daemon
fi: Poista SELinux-suojaus stunnel-taustaprosessilta

en: Disable SELinux protection for swat daemon
fi: Poista SELinux-suojaus swat-taustaprosessilta

en: Disable SELinux protection for sxid daemon
fi: Poista SELinux-suojaus sxid-taustaprosessilta

en: Disable SELinux protection for syslogd daemon
fi: Poista SELinux-suojaus syslogd-taustaprosessilta

en: Disable SELinux protection for system cron jobs
fi: Poista SELinux-suojaus järjestelmän cron-töiltä

en: Disable SELinux protection for tcp daemon
fi: Poista SELinux-suojaus tcp-taustaprosessilta

en: Disable SELinux protection for telnet daemon
fi: Poista SELinux-suojaus telnet-taustaprosessilta

en: Disable SELinux protection for tftpd daemon
fi: Poista SELinux-suojaus tftpd-taustaprosessilta

en: Disable SELinux protection for the web browsers
fi: Poista SELinux-suojaus verkkoselaimilta

en: Disable SELinux protection for transproxy daemon
fi: Poista SELinux-suojaus transproxy-taustaprosessilta

en: Disable SELinux protection for udev daemon
fi: Poista SELinux-suojaus udev-taustaprosessilta

en: Disable SELinux protection for uml daemon
fi: Poista SELinux-suojaus uml-taustaprosessilta

en: Disable SELinux protection for updfstab daemon
fi: Poista SELinux-suojaus updfstab-taustaprosessilta

en: Disable SELinux protection for uptimed daemon
fi: Poista SELinux-suojaus uptimed-taustaprosessilta

en: Disable SELinux protection for uucpd daemon
fi: Poista SELinux-suojaus uucpd-taustaprosessilta

en: Disable SELinux protection for vmware daemon
fi: Poista SELinux-suojaus vmware-taustaprosessilta

en: Disable SELinux protection for watchdog daemon
fi: Poista SELinux-suojaus watchdog-taustaprosessilta

en: Disable SELinux protection for winbind daemon
fi: Poista SELinux-suojaus winbind-taustaprosessilta

en: Disable SELinux protection for xdm daemon
fi: Poista SELinux-suojaus xdm-taustaprosessilta

en: Disable SELinux protection for xen control
fi: Poista SELinux-suojaus xen-hallinnalta

en: Disable SELinux protection for xen daemon
fi: Poista SELinux-suojaus xen-taustaprosessilta

en: Disable SELinux protection for xfs daemon
fi: Poista SELinux-suojaus xfs-taustaprosessilta

en: Disable SELinux protection for ypbind daemon
fi: Poista SELinux-suojaus ypbind-taustaprosessilta

en: Disable SELinux protection for ypserv daemon
fi: Poista SELinux-suojaus ypserv-taustaprosessilta

en: Disabled
fi: Ei käytössä

en: Disabled
    Permissive
    Enforcing
fi: Ei käytössä
    Salliva
    Toimeenpaneva

en: Do not allow any processes to load kernel modules
fi: Älä salli prosessien ladata ytimen moduuleita

en: Do not allow any processes to modify kernel SELinux policy
fi: Älä salli prosessien muokata ytimen SELinux-käytäntöä

en: Do not allow transition to sysadm_t, sudo and su effected
fi: Älä salli siirtymistä sysadm_t:hen, vaikuttaa sudoon ja su:hun

en: Do not audit things that we know to be broken but which are not security risks
fi: Älä auditoi asioita, joiden tiedetään olevan rikki, mutta jotka eivät ole turvallisuusriskejä

en: Edit Network Port
fi: Muokkaa verkkoporttia

en: Enable Audit
fi: Ota Audit käyttöön

en: Enable/Disable additional audit rules, that are normally not reported in the log files.
fi: Ota käyttöön/poista käytöstä auditin lisäsäännöt, joita ei yleensä raportoida lokitiedostoissa.

en: Enforcing
fi: Toimeenpaneva

en: Enter complete path for executable to be confined.
fi: Syötä rajoitettavan suoritettavan tiedoston täysi polku

en: Enter complete path to init script used to start the confined application.
fi: Syötä rajoitetun ohjelman käynnistämiseen käytettävän komentosarjan täysi polku.

en: Enter unique name for the confined application or user role.
fi: Syötä uniikki nimi rajoitetulle ohjelmalle tai käyttäjäroolille

en: Error allocating memory.
fi: Virhe muistivarauksessa.

en: Error allocating shell's argv0.
fi: Komentotulkin argv0:n varaamisessa tapahtui virhe.

en: Error changing uid, aborting.
fi: Virhe käyttäjätunnuksen vaihdossa, lopetetaan.

en: Error connecting to audit system.
fi: Virhe audit-järjestelmään yhdistämisessä.

en: Error dropping SETUID capability, aborting
fi: Virhe SETUID-ominaisuuden hylkäämisessä, lopetetaan

en: Error dropping capabilities, aborting
fi: Virhe ominaisuuksien hylkäämisessä, lopetetaan

en: Error freeing caps
fi: Virhe ominaisuuksien vapauttamisessa

en: Error initializing capabilities, aborting.
fi: Virhe ominaisuuksien alustamisessa, lopetetaan.

en: Error resetting KEEPCAPS, aborting
fi: Virhe KEEPCAPSin uudelleenasetuksessa, lopetetaan.

en: Error sending audit message.
fi: Virhe audit-viestin lähettämisessä.

en: Error setting KEEPCAPS, aborting
fi: Virhe asettaessa KEEPCAPSia, lopetetaan.

en: Error setting capabilities, aborting
fi: Virhe ominaisuuksien asettamisessa, lopetetaan.

en: Error!  Could not open %s.
fi: Virhe! Ei voitu avata tty:tä %s.

en: Error!  Shell is not valid.
fi: Virhe! Komentotulkki on virheellinen.

en: Error: multiple levels specified
fi: Virhe: annettiin useita tasoja

en: Error: multiple roles specified
fi: Virhe: annettiin useita rooleja

en: Error: multiple types specified
fi: Virhe: annettiin useita tyyppejä

en: Error: you are not allowed to change levels on a non secure terminal
fi: Virhe: tasoa ei voi vaihtaa turvattomassa päätteessä

en: Executable
fi: Suoritettava tiedosto

en: Existing User Roles
fi: Olemassa olevat käyttäjäroolit

en: Existing_User
fi: Olemassa_oleva_käyttäjä

en: Failed to close tty properly
fi: Tty:n sulkeminen kunnolla epäonnistui

en: File
    Specification
fi: Tiedosto-
    määrittely

en: File
    Type
fi: Tiedosto-
    tyyppi

en: File Contexts file
fi: Tiedostokontekstitiedosto

en: File Labeling
fi: Tiedostonimiöinti

en: File Specification
fi: Tiedostomäärittely

en: File Type
fi: Tiedostotyyppi

en: File context for %s is defined in policy, cannot be deleted
fi: Kohteen %s tiedostokonteksti on määritelty SELinux-käytännössä, sitä ei voi poistaa

en: File context for %s is not defined
fi: Tiedostokonteksti ei ole määritelty kohteelle %s

en: Filter
fi: Suodin

en: Games
fi: Pelit

en: Generate new policy module
fi: Generoi uusi käytäntömoduuli

en: Group View
fi: Ryhmänäkymä

en: HTTPD Service
fi: HTTPD-palvelu

en: Init script
fi: Init-komentosarja

en: Interacts with the terminal
fi: Toimii päätteen kanssa

en: Interface %s is defined in policy, cannot be deleted
fi: Verkkoliitäntä %s on määritelty SELinux-käytännössä, sitä ei voi poistaa

en: Interface %s is not defined
fi: Verkkoliitäntää %s ei ole määritelty

en: Interface file
fi: Verkkoliitäntätiedosto

en: Internet Services Daemon (inetd)
fi: Internet-palvelut (intetd)

en: Internet Services Daemon are daemons started by xinetd
fi: Internet-palvelut ovat xinetd:n käynnistämiä taustaprosesseja

en: Invalid file specification
fi: Virheellinen tiedostomääritys

en: Labeling
fi: Nimiöinti

en: Linux Group %s does not exist
fi: Linux-ryhmää %s ei ole olemassa

en: Linux User %s does not exist
fi: Linux-käyttäjää %s ei ole olemassa

en: List View
fi: Luettelonäkymä

en: Load Policy Module
fi: Lataa käytäntömoduuli

en: Load policy module
fi: Lataa käytäntömoduuli

en: Lockdown...
fi: Rajoitus...

en: Login
    Name
fi: Kirjautumis-
    nimi

en: Login '%s' is required
fi: Vaaditaan kirjautuminen ”%s”

en: Login Name
fi: Kirjautumisnimi

en: Login mapping for %s is defined in policy, cannot be deleted
fi: Käyttäjän %s kirjautumisassosiaatio on määritelty SELinux-käytännössä, sitä ei voi poistaa

en: Login mapping for %s is not defined
fi: Käyttäjälle %s ei ole määritelty kirjautumisassosiaatiota

en: MCS Level
fi: MCS-taso

en: MCS Range
fi: MCS-alue

en: MLS/
    MCS Range
fi: MLS/
    MCS-alue

en: MLS/MCS
    Level
fi: MLS/MCS-
    taso

en: MLS/MCS Range
fi: MLS/MCS-alue

en: Memory Protection
fi: Muistin suojaus

en: Minimal Terminal User Role
fi: Minimaalisen päätekäyttäjän rooli

en: Minimal X Windows User Role
fi: Minimaalisen X Windows -käyttäjän rooli

en: Modify %s
fi: Muokkaa kohdetta %s

en: Modify File Context
fi: Muuta tiedostokontekstia

en: Modify SELinux User Mapping
fi: Muokkaa SELinux-käyttäjäassosiaatiota

en: Modify User
fi: Muokkaa käyttäjää

en: Modify an existing login user record.
fi: Muokkaa olemassa olevan kirjautuvan käyttäjän tietoja.

en: Module %s.pp already loaded in current policy.
    Do you want to continue?
fi: Moduuli %s.pp on jo ladattu nykyisessä käytännössä.
    Haluatko jatkaa?

en: Module Name
fi: Moduulin nimi

en: Name
fi: Nimi

en: Name Service
fi: Nimipalvelu

en: Network Configuration
fi: Verkkoasetukset

en: Network Port
fi: Verkkoportti

en: No context in file %s
fi: Tiedostolla %s ei ole kontekstia

en: Node Address is required
fi: Koneen osoite on pakollinen

en: Node Netmask is required
fi: Koneen aliverkon peite on pakollinen

en: Not yet implemented
fi: Ei vielä toteutettu

en: Options Error %s
fi: Valitsinvirhe %s

en: Out of memory!
fi: Muisti loppui!

en: Password:
fi: Salasana:

en: Permissive
fi: Salliva

en: Policy Directory
fi: Käytäntöhakemisto

en: Policy Module
fi: Käytäntömoduuli

en: Port
fi: Portti

en: Port %s/%s already defined
fi: Portti %s/%s on jo määritelty

en: Port %s/%s is defined in policy, cannot be deleted
fi: Portti %s/%s on määritelty SELinux-käytännössä, sitä ei voi poistaa

en: Port %s/%s is not defined
fi: Porttia %s/%s ei ole määritelty

en: Port Number
fi: Porttinumero

en: Port is required
fi: Portti on pakollinen

en: Port number "%s" is not valid.  0 < PORT_NUMBER < 65536
fi: Porttinumero ”%s” on virheellinen. 0 < PORTTINUMERO < 65536

en: Ports must be numbers or ranges of numbers from 1 to %d
fi: Porttien on oltava numeroita tai numeroalueita väliltä 1-%d

en: Prefix
fi: Etuliite

en: Printing
fi: Tulostus

en: Process Domain
fi: Prosessin toimialue

en: Proto
fi: Protokolla

en: Protocol
fi: Protokolla

en: Protocol udp or tcp is required
fi: Udp- tai tcp-protokolla on pakollinen

en: Relabel on next reboot.
fi: Nimiöi tiedostojärjestelmä uudelleen seuraavan käynnistyksen yhteydessä.

en: Remove loadable policy module
fi: Poista ladattava käytäntömoduuli

en: Requires at least one category
fi: Vaaditaan ainakin yksi kategoria

en: Requires prefix or roles
fi: Vaatii etuliitteen tai roolit

en: Requires prefix, roles, level or range
fi: Vaatii etuliitteen, roolit, tasot tai alueen

en: Requires setype
fi: Vaatii setypen

en: Requires setype or serange
fi: Vaatii setypen tai serangen

en: Requires setype, serange or seuser
fi: Vaatii setypen, serangen tai seuserin

en: Requires seuser or serange
fi: Vaatii seuserin tai serangen

en: Revert boolean setting to system default
fi: Palauta totuusarvo järjestelmän oletusasetuksiin

en: Role
fi: Rooli

en: Root Admin User Role
fi: Pääkäyttäjän ylläpitorooli

en: Run booleans lockdown wizard
fi: Suorita ohjattu totuusarvojen rajoitus

en: SASL authentication server
fi: SASL-tunnistautumispalvelin

en: SELinux
    User
fi: SELinux-
    käyttäjä

en: SELinux Administration
fi: SELinuxin ylläpito

en: SELinux Interface
fi: SELinux-verkkoliitäntä

en: SELinux Policy Generation Tool
fi: SELinux-käytäntöjen generointityökalu

en: SELinux Port
    Type
fi: SELinux-portti
    tyyppi

en: SELinux Port Type
fi: SELinux-porttityyppi

en: SELinux Roles
fi: SELinux-roolit

en: SELinux Service Protection
fi: SELinux-palvelusuojaus

en: SELinux Type
fi: SELinux-tyyppi

en: SELinux Type is required
fi: SELinux-tyyppi on pakollinen

en: SELinux User
fi: SELinux-käyttäjä

en: SELinux boolean
fi: SELinux-totuusarvo

en: SELinux fcontext
fi: SELinux-tiedostokonteksti

en: SELinux policy is not managed or store cannot be accessed.
fi: SELinux-käytäntöä ei hallita tai säilöä ei voida käyttää.

en: SELinux user %s is defined in policy, cannot be deleted
fi: SELinux-käyttäjä %s on määritelty SELinux-käytännössä, sitä ei voi poistaa

en: SELinux user %s is not defined
fi: SELinux-käyttäjää %s ei ole määritelty

en: SELinux user '%s' is required
fi: SELinux-käyttäjä ”%s” on pakollinen

en: Select Management Object
fi: Valitse hallintaobjekti

en: Select Ports
fi: Valitse portit

en: Select Root Administrator User Role, if this user will be used to administer the machine while running as root.  This user will not be able to login to the system directly.
fi: Valitse pääkäyttäjän ylläpitorooli, jos tämä käyttäjä ylläpitää konetta pääkäyttäjänä (root). Tämä käyttäjä ei pysty kirjautumaan järjestelmään suoraan.

en: Select directory to generate policy files in
fi: Valitse hakemisto, jonne käytäntötiedostot generoidaan

en: Select directory(s) that the confined application owns and writes into
fi: Valitse hakemistot, jotka rajoitettava ohjelma omistaa tai joihin se kirjoittaa

en: Select executable file to be confined.
fi: Valitse rajoitettava suoritettava tiedosto.

en: Select file(s) that confined application creates or writes
fi: Valitse tiedostot, joita rajoitettava ohjelma luo tai joihin se kirjoittaa

en: Select if you wish to relabel then entire file system on next reboot.  Relabeling can take a very long time, depending on the size of the system.  If you are changing policy types or going from disabled to enforcing, a relabel is required.
fi: Valitse haluatko nimiöidä koko tiedostojärjestelmän uudelleen seuraavan käynnistyksen yhteydessä. Se saattaa viedä kauan aikaa riippuen tiedostojärjestelmän koosta. Jos olet vaihtamassa käytäntötyyppiä tai ottamassa SELinuxia käyttöön toimeenpanevassa tilassa, uudelleennimiöinti on pakollista.

en: Select init script file to be confined.
fi: Valitse rajoitettava init-komentosarja.

en: Select the domains that you would like this user administer.
fi: Valitse toimialueet, joita haluat tämän käyttäjän ylläpitävän.

en: Select the user roles that will transiton to this applications domains.
fi: Valitse käyttäjäroolit, jotka siirtyvät tämän ohjelman toimialueelle.

en: Selinux
    File Type
fi: Selinux-
    tiedostotyyppi

en: Semanage transaction already in progress
fi: Semanage-transaktio on jo käynnissä

en: Semanage transaction not in progress
fi: Semanage-transaktio ei ole käynnissä

en: Sends audit messages
fi: Lähettää audit-viestejä

en: Sends email
fi: Lähettää sähköpostia

en: Setup Script
fi: Asetuskomentosarja

en: Sorry, -l may be used with SELinux MLS support.
fi: Valitsinta -l voi käyttää vain SELinuxin MLS-tuen kanssa.

en: Sorry, newrole may be used only on a SELinux kernel.
fi: newrolea voi käyttää vain SELinux-kernelillä.

en: Sorry, run_init may be used only on a SELinux kernel.
fi: run_initiä voi käyttää vain SELinux-kernelillä.

en: Spam Protection
fi: Roskapostisuojaus

en: Standard Init Daemon
fi: Oletus-init-taustaprosessit

en: Standard Init Daemon are daemons started on boot via init scripts.  Usually requires a script in /etc/rc.d/init.d
fi: Oletus-init-taustaprosessit ovat init-komentosarjojen käynnistyksen yhteydessä käynnistämiä prosesseja. Ne yleensä tarvitsevat hakemistossa /etc/rc.d/init.d olevan komentosarjan

en: Status
fi: Tila

en: System Default Enforcing Mode
fi: Järjestelmän toimeenpaneva tila oletuksena

en: System Default Policy Type:
fi: Järjestelmän oletuskäytännön tyyppi:

en: This user can login to a machine via X or terminal.  By default this user will have no setuid, no networking, no sudo, no su
fi: Tämä käyttäjä voi kirjautua koneelle X:n tai päätteen kautta. Oletuksena tällä käyttäjällä ei ole setuid-oikeutta, verkkoa, su:ta tai sudoa.

en: This user will login to a machine only via a terminal or remote login.  By default this user will have  no setuid, no networking, no su, no sudo.
fi: Tämä käyttäjä kirjautuu koneelle vain päätteen kautta tai etäkirjautumalla. Oletuksena tällä käyttäjällä ei ole setuid-oikeutta, verkkoa, su:ta tai sudoa.

en: To make this policy package active, execute:
fi: Tämän käytäntöpakkauksen aktivoimiseksi suorita:

en: Toggle between Customized and All Booleans
fi: Vaihda muokattujen ja kaikkien totuusarvojen välillä

en: Toggle between Customized and All Ports
fi: Vaihda muokattujen ja kaikkien porttien välillä

en: Toggle between all and customized file context
fi: Vaihda kaikkien ja muokattujen tiedostokontekstien välillä

en: Transition staff SELinux user to Web Browser Domain
fi: Siirrä staff-SELinux-käyttäjä verkkoselaimen toimialueelle

en: Transition sysadm SELinux user to Web Browser Domain
fi: Siirrä sysadm-SELinux-käyttäjä verkkoselaimen toimialueelle

en: Transition user SELinux user to Web Browser Domain
fi: Siirrä user-SELinux-käyttäjä verkkoselaimen toimialueelle

en: Transition xguest SELinux user to Web Browser Domain
fi: Siirrä xguest-SELinux-käyttäjä verkkoselaimen toimialueelle

en: Type %s_t already defined in current policy.
    Do you want to continue?
fi: Tyyppi %s_t on jo määritelty nykyisessä käytännössä.
    Haluatko jatkaa?

en: Type Enforcement file
fi: Tyyppitoimeenpanotiedosto

en: Type is required
fi: Tyyppi on pakollinen

en: USAGE: run_init <script> <args ...>
      where: <script> is the name of the init script to run,
             <args ...> are the arguments to that script.
fi: Käyttö: run_init <komentosarja> <argumentit ...>
      missä: <komentosarja> on suoritettavan käynnistyskomentosarjan nimi,
             <argumentit ...> ovat sen argumentit.

en: USER Types automatically get a tmp type
fi: USER-tyypit saavat automaattisesti tmp-tyypin

en: Unable to allocate memory for new_context
fi: new_contextille ei voida varata muistia

en: Unable to clear environment
fi: Ympäristöä ei voida siivota

en: Unable to obtain empty signal set
fi: Tyhjän signaalijoukon hankkiminen epäonnistui

en: Unable to restore the environment, aborting
fi: Ei voitu palauttaa ympäristöä, lopetetaan

en: Unable to restore tty label...
fi: Tty:n nimiötä ei voitu palauttaa…

en: Unable to set SIGHUP handler
fi: SIGHUP-käsittelimen asetus epäonnistui

en: Universal SSL tunnel
fi: Yleinen SSL-tunneli

en: Unknown or missing protocol
fi: Tuntematon tai puuttuva protokolla

en: Unreserved Ports (>1024)
fi: Varaamattomat portit (>1024)

en: Usage %s -L
fi: Käyttö %s -L

en: Usage %s -L -l user
fi: Käyttö %s -L -l käyttäjä

en: Usage %s -d File ...
fi: Käyttö %s -d Tiedosto ...

en: Usage %s -l -d user ...
fi: Käyttö %s -l -d käyttäjä ...

en: Usage %s -l CATEGORY user ...
fi: Käyttö %s -l KATEGORIA käyttäjä ...

en: Usage %s -l [[+|-]CATEGORY],...]q user ...
fi: Käyttö %s -l [[+|-]KATEGORIA],...]q käyttäjä ...

en: Usage %s CATEGORY File ...
fi: Käyttö %s KATEGORIA Tiedosto ...

en: Usage %s [[+|-]CATEGORY],...]q File ...
fi: Käyttö %s [[+|-]KATEGORIA],...]q Tiedosto ...

en: Use -- to end option list.  For example
fi: Käytä -- valitsinluettelon lopettamiseksi. Esimerkiksi

en: User Application
fi: Käyttäjän ohjelmia

en: User Application are any application that you would like to confine that is started by a user
fi: Käyttäjän ohjelma on mikä tahansa käyttäjän käynnistämä ohjelma, jonka toimintaa halutaan rajoittaa

en: User Mapping
fi: Käyttäjäassosiaatio

en: User Privs
fi: Käyttäjien oikeudet

en: User Role
fi: Käyttäjän rooli

en: User with full networking, no setuid applications without transition, no su, can sudo to Root Administration Roles
fi: Käyttäjät joilla on täysi verkonkäyttömahdollisuus, ei setuid-oikeuksia ilman siirtymistä, ei su:ta, voi siirtyä sudolla Pääkäyttäjän ylläpitorooliin

en: User with full networking, no setuid applications without transition, no sudo, no su.
fi: Käyttäjä jolla on täysi verkonkäyttömahdollisuus, ei setuid-oikeuksia ilman siirtymistä, ei sudoa eikä su:ta.

en: Uses Pam for authentication
fi: Käyttää Pamia tunnistautumiseen

en: Uses dbus
fi: Käyttää dbusia

en: Uses nsswitch or getpw* calls
fi: Käyttää nsswitchiä tai getpw*-kutsuja

en: Verify Name
fi: Tarkista nimi

en: Version
fi: Versio

en: Warning!  Could not retrieve tty information.
fi: Varoitus! Ei voitu hakea tty-tietoja.

en: Warning! Could not restore context for %s
fi: Varoitus! Ei voitu palauttaa tty:n %s kontekstia

en: Web Application/Script (CGI)
fi: Web-sovellus tai -komentosarja (CGI)

en: Web Applications
fi: Web-ohjelmat

en: Web Applications/Script (CGI) CGI scripts started by the web server (apache)
fi: Web-sovellukset tai -komentosarjat ovat web-palvelimen (apache) käynnistämiä CGI-komentosarjoja

en: Writes syslog messages
fi: Kirjoittaa viestejä järjestelmälokiin

en: XServer
fi: X-palvelin

en: You must add at least one role for %s
fi: Ainakin yksi rooli on lisättävä käyttäjälle %s

en: You must enter a executable
fi: Suoritettava tiedosto on annettava

en: You must enter a name for your confined process/user
fi: Rajoitetulle prosessille tai käyttäjälle on annettava nimi

en: You must enter the executable path for your confined process
fi: Rajoitetulle prosessille on annettava suoritettavan tiedoston polku

en: You must select a user
fi: Käyttäjä on valittava

en: You must specify one of the following values: %s
fi: Yksi seuraavista arvoista on määriteltävä: %s

en: _Delete
fi: _Poista

en: _Properties
fi: _Ominaisuudet

en: all
fi: kaikki

en: all files
    regular file
    directory
    character device
    block device
    socket
    symbolic link
    named pipe
fi: kaikki tiedostot
    tavallinen tiedosto
    hakemisto
    merkkilaite
    lohkolaite
    pistoke
    symbolinen linkki
    nimetty putki

en: authentication failed.
fi: tunnistautuminen epäonnistui.

en: cannot find valid entry in the passwd file.
fi: passwd-tiedostosta ei löydy kelvollista kohtaa.

en: error on reading PAM service configuration.
fi: virhe luettaessa PAM-palveluasetuksia.

en: failed to build new range with level %s
fi: uuden alueen tekeminen tasolle %s epäonnistui

en: failed to convert new context to string
fi: uuden kontekstin muuntaminen merkkijonoksi epäonnistui

en: failed to exec shell
fi: komentotulkin suorittaminen epäonnistui

en: failed to get account information
fi: kirjautumistietoja ei saatu

en: failed to get new context.
fi: uuden kontekstin hakeminen epäonnistui.

en: failed to get old_context.
fi: old_contextin hakeminen epäonnistui.

en: failed to initialize PAM
fi: PAMin alustaminen epäonnistui

en: failed to set PAM_TTY
fi: PAM_TTY:n asettaminen epäonnistui

en: failed to set new range %s
fi: uuden alueen %s asettaminen epäonnistui

en: failed to set new role %s
fi: uuden roolin %s asettaminen epäonnistui

en: failed to set new type %s
fi: uuden tyypin %s asettaminen epäonnistui

en: getpass cannot open /dev/tty
fi: getpass ei voi avata laitetta /dev/tty

en: global
fi: globaali

en: newrole:  %s:  error on line %lu.
fi: newrole: %s: virhe rivillä %lu.

en: newrole: failure forking: %s
fi: newrole: haarautuminen epäonnistui: %s

en: newrole: incorrect password for %s
fi: newrole: virheellinen salasana käyttäjälle %s

en: newrole: service name configuration hashtable overflow
fi: newrole: palveluiden nimiasetusten hajautustaulun ylivuoto

en: off
fi: epätosi

en: on
fi: tosi

en: run_init: incorrect password for %s
fi: run_init: väärä salasana käyttäjälle %s

en: type
fi: tyyppi

en: unknown
fi: tuntematon

en: usage:  %s [-qi]
fi: käyttö:  %s [-qi]

en: use_syslog must be a boolean value
fi: use_syslog:n on oltava totuusarvo
